FUJIMAE POLSKA
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Kimono - przewodnik po rodzajach kimon sportowych

blog Fujimae
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

 

 

Wprowadzenie

W świecie sportów walki, kimono jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia. Niezależnie od dyscypliny, dobrze dobrane kimono może znacząco wpłynąć na komfort i efektywność treningów oraz zawodów. W tym artykule przyjrzymy się historii i znaczeniu kimona, różnym jego rodzajom, a także poradom dotyczącym wyboru odpowiedniego modelu. Dowiemy się również, jak prawidłowo dbać o kimono oraz jakie certyfikaty jakości warto mieć na uwadze przy zakupie.

Historia i znaczenie kimona

Pochodzenie i ewolucja

Kimono, jedno z najbardziej rozpoznawalnych elementów japońskiej kultury, ma długą i fascynującą historię. Jego początki sięgają okresu Heian (794-1185), kiedy to stało się popularne wśród arystokracji. Tradycyjnie kimono było ubierane jako formalny strój, a jego design ewoluował przez wieki. Początkowo proste i jednolite, kimona zaczęły przybierać bardziej złożone formy, z różnorodnymi wzorami i materiałami, odzwierciedlając zmieniające się style i techniki tkackie.

W okresie Edo (1603-1868) kimono stało się bardziej złożone i symboliczne, odzwierciedlając status społeczny noszącego. Samuraje nosili specjalne kimona zwane "kamishimo", które były oznaką ich rangi i statusu w społeczeństwie. Kimona były również używane w różnych sztukach walki, gdzie specyficzne style i kroje były dostosowane do potrzeb i wymagań poszczególnych dyscyplin.

Kimono treningowe, znane jako gi, zaczęło zyskiwać na znaczeniu wraz z rozwojem nowoczesnych sztuk walki. Judo, które zostało założone przez Jigoro Kano w 1882 roku, było jedną z pierwszych dyscyplin, która wprowadziła gi jako standardowy strój treningowy. Kano zaprojektował judogi, bazując na tradycyjnych kimonach, ale dostosowując je do wymagań nowoczesnego treningu. Grube i wytrzymałe, judogi miało wytrzymać intensywne techniki rzutów i chwytów.

W miarę rozprzestrzeniania się judo, inne sztuki walki, takie jak karate, aikido, i brazylijskie jiu-jitsu, zaadaptowały gi jako standardowy strój treningowy, wprowadzając własne modyfikacje i udoskonalenia. Karategi stało się lżejsze i bardziej elastyczne, aby umożliwić swobodę ruchów, podczas gdy gi do BJJ zostało zaprojektowane tak, aby wytrzymać intensywne techniki chwytów i poddań.

 

Tradycje, a nowoczesność

Wykonaj swoje ulubione kata z najlepszy Gi do karate kyokushin

Współczesne kimona wciąż czerpią z tradycji, ale jednocześnie dostosowują się do nowoczesnych trendów i potrzeb. Nowoczesne wersje są często prostsze w kroju i wykonane z bardziej praktycznych materiałów, takich jak bawełna czy poliester, aby spełniały wymagania współczesnego stylu życia. W kulturze japońskiej kimono nadal pełni ważną rolę podczas ceremonii, takich jak śluby, festiwale i inne uroczystości, co świadczy o jego trwałym znaczeniu.

W dzisiejszych czasach, gi ewoluowało, aby sprostać specyficznym wymaganiom różnych sztuk walki. Na przykład, judogi są nadal grube i wytrzymałe, ale nowoczesne technologie pozwalają na lepsze oddychalność i komfort. Karategi, używane w różnych stylach karate, są lżejsze i bardziej elastyczne, często wykonane z mieszanek bawełny i poliestru. Gi do brazylijskiego jiu-jitsu jest projektowane z myślą o intensywnych treningach i zawodach, z dodatkowymi wzmocnieniami w kluczowych miejscach.

Kimono-Judo-Gi- Fujimae-Training-1

Wprowadzenie nowych materiałów i technologii nie zmienia jednak fundamentalnych wartości, jakie gi niesie ze sobą. Dla wielu praktyków sztuk walki, gi nie jest tylko strojem treningowym, ale także symbolem ich zaangażowania, dyscypliny i szacunku do tradycji. Każde gi, niezależnie od stylu czy materiału, jest świadectwem długiej historii i ewolucji, łącząc starożytne techniki i wartości z nowoczesnymi innowacjami.

Dzięki temu połączeniu tradycji i nowoczesności, gi pozostaje nie tylko praktycznym elementem treningu, ale także integralną częścią kultury sztuk walki, kontynuując swoją ewolucję i adaptację do zmieniających się potrzeb i technologii.

 

 

Rodzaje kimon sportowych

Kimono do judo

Judogi niebieskie Fujimae

Charakterystyka i cechy szczególne

Kimono do judo, znane również jako judogi, jest wyjątkowo wytrzymałe, aby sprostać intensywnym treningom i walkom. Składa się z trzech części: bluzy (uwagi), spodni (zubon) i pasa (obi). Kurtka jest wykonana z grubej bawełny, która wytrzymuje przeciąganie i szarpanie.

Materiały i wykonanie

Judogi jest zwykle wykonane z gęsto tkanej bawełny, która zapewnia wytrzymałość i komfort. Wysokiej jakości kimona mogą mieć dodatkowe wzmocnienia na ramionach, kolanach i w innych strategicznych miejscach, aby zwiększyć ich trwałość.

Wygląd zewnętrzny i warianty kolorystyczne

Tradycyjnie judogi występuje w kolorze białym lub niebieskim. Te kolory są uznawane przez Międzynarodową Federację Judo (IJF) i są standardem na zawodach. Wybór koloru może zależeć od preferencji osobistych lub wymagań organizatora zawodów.

Kimono do karate

Kimono dla początkujących

Rodzaje kimon do różnych stylów karate

Karate gi, czyli kimono do karate, różni się w zależności od stylu karate. Na przykład kimona do Shotokan są zwykle lżejsze i mają krótsze rękawy, podczas gdy kimona do Kyokushin są grubsze i bardziej wytrzymałe.

Wybór odpowiedniego kimona do karate

Wybierając kimono do karate, warto zwrócić uwagę na materiał, gramaturę oraz dopasowanie do sylwetki. Początkujący mogą zacząć od lżejszych kimon, podczas gdy zaawansowani zawodnicy mogą preferować grubsze, bardziej wytrzymałe modele.

Wygląd zewnętrzny i warianty kolorystyczne

Karate gi najczęściej występuje w kolorze białym, choć niektóre style i szkoły dopuszczają również inne kolory. Ważnym elementem jest pas (obi), który wskazuje na stopień zaawansowania zawodnika.

Kimono do brazylijskiego jiu-jitsu (BJJ)

Kimono do BJJ FUJIMAE

Gi vs No-Gi

W brazylijskim jiu-jitsu (BJJ) istnieją dwa główne style: Gi i No-Gi. Gi to klasyczne kimono, podczas gdy No-Gi oznacza trening bez kimona, zazwyczaj w obcisłych koszulkach i szortach.

Różnice w konstrukcji i materiale

Gi do BJJ jest zwykle lżejsze niż judogi i może mieć różne gramatury w zależności od preferencji zawodnika. Materiały używane do produkcji Gi są zwykle mieszanką bawełny i poliestru, co zapewnia wytrzymałość i elastyczność.

Wygląd zewnętrzny i warianty kolorystyczne

Gi do BJJ dostępne jest w wielu kolorach, w tym białym, niebieskim, czarnym i innymi. Wybór koloru zależy od osobistych preferencji i regulaminów akademii.

Kimono do aikido

Kimono do aikido

Specyfika kimon do aikido

Kimono do aikido, znane jako aikidogi, jest zaprojektowane tak, aby zapewniać maksymalną swobodę ruchów. Jest ono zwykle lżejsze niż judogi, ale równie wytrzymałe, aby wytrzymać rzuty i upadki.

Wybór kimona dla początkujących i zaawansowanych

Początkujący mogą zacząć od prostszych, tańszych modeli, podczas gdy zaawansowani praktycy często inwestują w kimona wykonane z wyższej jakości materiałów.

Wygląd zewnętrzny i warianty kolorystyczne

Aikidogi zazwyczaj występuje w kolorze białym. Dopełnieniem stroju jest hakama, szerokie spodnie noszone przez zaawansowanych praktyków.

Kimono do taekwondo

Dobok instruktorski ITF PRO

Rodzaje kimon do różnych stylów taekwondo

Kimona do taekwondo, znane jako dobok, różnią się w zależności od stylu (WT lub ITF). Doboki WT mają charakterystyczne V-kształtne wycięcie na szyi, podczas gdy ITF mają bardziej tradycyjny, prosty krój.

Wybór odpowiedniego kimona do taekwondo

Dobok powinien być lekki i przewiewny, aby zapewnić komfort podczas intensywnych treningów i zawodów. Wybór odpowiedniego modelu zależy od stylu taekwondo oraz osobistych preferencji.

Wygląd zewnętrzny i warianty kolorystyczne

Dobok zazwyczaj jest biały, choć istnieją też warianty kolorystyczne zależne od stopnia zaawansowania i stylu taekwondo.

Kimono do kyokushin karate

Kimono do karate kyokushin

Specyfika kimon do kyokushin

Kimono do kyokushin jest zwykle grubsze i bardziej wytrzymałe, aby sprostać wymaganiom tej intensywnej dyscypliny. Ma charakterystyczne szerokie rękawy i luźny krój.

Wybór kimona dla różnych stopni zaawansowania

Początkujący mogą zacząć od lżejszych modeli, podczas gdy zaawansowani zawodnicy wybierają grubsze i bardziej wytrzymałe kimona.

Wygląd zewnętrzny i warianty kolorystyczne

Kimona do kyokushin są najczęściej białe, z charakterystycznym haftem stylu na klatce piersiowej. Można je również spotkać w innych kolorach, zależnie od szkoły.

Inne kimonowe dyscypliny

Kendo

Hakama treningowa czarna

Kimona do kendo, zwane kendogi, są wykonane z grubej bawełny, aby wytrzymać intensywne treningi i walki. Mają długie rękawy i są noszone z hakama.

Iaido

Iaido to sztuka walki, w której używa się miecza. Kimona do iaido są lekkie i elastyczne, aby umożliwić płynne ruchy miecza.

Jujutsu

Kimona do jujutsu są podobne do tych używanych w judo i BJJ, ale mogą mieć inne specyfikacje w zależności od szkoły i stylu.

 

 

Stopnie zaawansowania i wybór kimona

Kimona dla początkujących

Najważniejsze cechy

Kimona dla początkujących powinny być przede wszystkim wygodne i łatwe do utrzymania w czystości. Ważne jest również, aby były wytrzymałe, ale niezbyt drogie.

Cena, a jakość

Dla początkujących istotne jest znalezienie balansu między ceną, a jakością. Dobrej jakości kimono nie musi być drogie, ale warto zainwestować w model, który wytrzyma intensywne treningi.

Kimona dla średniozaawansowanych

Materiały i konstrukcja

Dla średniozaawansowanych zawodników ważne są lepsze materiały i bardziej zaawansowana konstrukcja. Kimona mogą mieć dodatkowe wzmocnienia i lepszą jakość wykończenia.

Wybór według stylu

Styl treningu powinien wpływać na wybór kimona. Różne style wymagają różnych specyfikacji, dlatego warto skonsultować się z trenerem przed zakupem.

Kimona dla zaawansowanych i profesjonalistów

Najwyższej jakości materiały

Zaawansowani zawodnicy i profesjonaliści powinni inwestować w kimona wykonane z najwyższej jakości materiałów, które zapewnią komfort i wytrzymałość.

 

 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jak często powinno się wymieniać kimono treningowe - gi?

Częstotliwość wymiany gi zależy od intensywności treningów oraz jakości samego stroju. W przypadku regularnych treningów kilka razy w tygodniu, gi może wymagać wymiany co 1-2 lata. Intensywne użytkowanie w zawodach może skrócić ten okres.

Czy można używać jednego gi do różnych sztuk walki?

Chociaż technicznie można używać jednego gi do różnych sztuk walki, nie jest to zalecane. Każda dyscyplina ma specyficzne wymagania dotyczące stroju. Na przykład, gi do judo jest grubsze i cięższe niż karategi, co może wpływać na komfort i wydajność w treningach.

Jakie są najważniejsze cechy dobrego gi?

Najważniejsze cechy dobrego gi to trwałość, wygoda, odpowiedni krój i dopasowanie, a także zgodność z wymaganiami danej dyscypliny. Wysokiej jakości materiały i solidne wykonanie zapewniają długowieczność stroju.

 

 

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego kimona treningowego - gi - jest kluczowy dla komfortu i efektywności treningów. Zrozumienie różnic między gi a tradycyjnym kimonem oraz dbałość o odpowiednie nazewnictwo podkreślają szacunek dla tradycji i specyfiki sztuk walki. Dzięki połączeniu tradycji i nowoczesnych technologii, gi pozostaje nie tylko praktycznym elementem treningu, ale także integralną częścią kultury sztuk walki, kontynuując swoją ewolucję i adaptację do zmieniających się potrzeb i technologii.

Dla każdego praktyka sztuk walki, wybór odpowiedniego gi jest istotny nie tylko dla efektywności treningów, ale także dla zachowania szacunku do tradycji. Dzięki możliwości personalizacji, każde gi może być unikalne i dostosowane do indywidualnych potrzeb. Regularna pielęgnacja i konserwacja zapewniają długowieczność stroju, a odpowiedni wybór materiałów i konstrukcji gwarantuje komfort i bezpieczeństwo podczas treningów.

Podsumowując, gi jest nieodłącznym elementem kultury sztuk walki, łączącym starożytne techniki z nowoczesnymi innowacjami. Jego historia i znaczenie podkreślają ważność tradycji, jednocześnie adaptując się do współczesnych wymagań i trendów. Gi nie tylko chroni i wspiera sportowców, ale również stanowi wyraz ich tożsamości i oddania dla sztuki, którą praktykują.

Warto pamiętać, że właściwe użycie gi i zrozumienie jego roli w treningach to klucz do osiągnięcia sukcesów w sztukach walki. Niezależnie od dyscypliny, dobrze dobrane i zadbane gi będzie służyło przez wiele lat, wspierając rozwój i postępy każdego adepta.

Początkujący powinni wybierać gi, które są wygodne i trwałe, ale jednocześnie przystępne cenowo. Ważne jest, aby gi było dobrze dopasowane i wykonane z materiałów, które zapewniają komfort i swobodę ruchów. Dla zaawansowanych praktyków warto zainwestować w gi wyższej jakości, które oferują dodatkowe wzmocnienia i możliwość personalizacji.

Gi jest nie tylko narzędziem treningowym, ale także symbolem dyscypliny i zaangażowania w sztuki walki. Niezależnie od poziomu zaawansowania, właściwy wybór i pielęgnacja gi przyczyniają się do osiągania lepszych wyników i czerpania większej satysfakcji z treningów.

Wszystkim praktykom sztuk walki życzymy udanych treningów i ciągłego rozwoju w duchu tradycji i nowoczesności, które symbolizuje gi.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl